DAİRE TESTERE  ( Onun adı Jilet )

 

     Bu daire testere gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra kullanılmalıdır. Makineyi kullanmadan önce mutlaka sabitleyiniz. Gözlük kullanınız. Kesim esnasında bıçağın tam karşısında durmayınız. Ahşabı makineye sürerken mutlaka takoz kullanınız. Makineyi kullanırken Uzun kollu elbise giymeyiniz ve kolye yüzük gibi takılarınızı çıkartınız.. Makineyi imal ederken mutlaka profesyonel bir yardım alınız. İlk kesimlerinizi bu makineyi kullanmış usta bir modelci nezaretinde yapınız. Sitemizde anlatılan bu makinenin yapımında ve kullanımında oluşan kazalardan sitemiz sorumlu değildir. Her zaman büyük bir kaza riski vardır. Bunu göz önüne alarak hareket ediniz.

 

JİLET GERÇEKTEN KORKUTUCU VE ŞAKASI OLMADAN ÇALIŞIYOR.

EN UFAK BİR DİKKATSİZLİKTE SİZİ BİR DAHA MODEL YAPAMAZ HALE GETİREREK CEZALANDIRIYOR.

 

    

      Bu   canavarı yapmayı planladığım zaman gerçekten bu kadar enfes bir sonuç alacağımı tahmin etmemiştim. 0,3mm hassasiyetinde tertemiz yüzeyli çıtalar kesebiliyorum. Proxxon FKS/E daire testeresini satın aldıktan sonra bu aletle sadece kalın kesimlerimi yapıyorum. Aletimizin çıkan talaşların dışarıya atılmasını önleyen, Kesim sırasında ortaya çıkan talaşların biriktiği  bir bölmesi bulunmaktadır. Tek kusuru biraz sesli çalışmasıdır. Canavarımızın bütün sırrı bıçağın uygun şekilde bilenmesidir. Ham olarak aldığımız bıçağın dişlerini 0,5 mm sağa ve sola olmak üzere büküyoruz. Hani şu el testerelerindeki dişler gibi. Sonrada bu dişleri biliyoruz. Aletimizin bıçağını aşağı ve yukarı hareket ettirerek kesme kalınlığını ayarlayabilmekteyiz. Geçenlerde 3,5 cm kalınlıktaki gürgeni bile keserken bana mısın demedi.

 

     Makinede 650 Watt lık 11,000 devirli bosch marka bir spiral taş kullandım. Aletin soğuması gerçekten mükemmel. Soğutma sırasında aletten çıkan hava inanın vantilatörün çıkarttığı kadar. Jileti biraz daha geliştirebilirsiniz. Aletin talaş biriken bir bölümü mevcut. Buraya elektrik süpürgesinin borusunun takılacağı bir adaptör yapılıp, makine çalışırken süpürgede çalıştırılarak, misafir odasının göbeğinde çatır çatır kesim yapabilirsiniz. ( çıkan sese tahammül edebilirseniz eğer.)

 

 

Gerekli malzemeler


 

 

Arka görünüş

 

Talaş bölmesi ve kapağı


 

Ve çıta kesiliyor

 

Stilson marka çelik ham bıçak


Ham bıçak dişleri


 

Bilenmiş bıçak dişleri