KOMPRESÖR

BURADA YAZILANLAR PROFESYONEL YARDIM ALACAĞINIZ DÜŞÜNÜLEREK YAZILMIŞTIR. BASINÇ VE KAYNAK İŞLERİ GEREKLİ HESAPLAMALAR YAPILMADAN VE YETERLİ EMNİYET TEDBİRLERİ ALINMADAN YAPILIRSA ÖLÜMLE SONUÇLANACAK KAZALARA SEBEBİYET VEREBİLİR.

     Modelcinin olmasa olmaz aleti boya tabancası (Airbrush) ve hava kaynağıdır. Bu aletler modelcilerin cebini biraz kaşıdığından çoğu fırçalamaya devam etmektedir. Bende bu sorunu resimlerini sunduğum kompresörü yapmakla hallettim. Maliyet bakımından çok ekonomik bir kompresör oldu benim için.

     Bu Kompresörü piknik tüpünden yaptığım için  aslında biraz pişmanım. Piknik tüpünün tehlikesi basınçla ilgili değil. Zira 24 bar basınca dayanabiliyor. Bizim ihtiyacımız olan ve tüp içine bastığımız basınç 3,8 bar. Bu basınç bize yetiyor. Esas tehlike, tüpe kaynak yapmakta. Ben bunu yılların kaynak ustası 55 yaşında Adnan ustayla hallettim. Tüpün üzerine yapılacak kaynakları işaretledim, tüpü teslim ettim ve derhal oradan uzaklaştım.:) Ama herkes Adnan usta kadar profesyonel olmayabilir. Siz bunu yapmayın. Bunun yerine buzdolabı tamircilerinde bulunan dolaplara gaz basmak için kullanılan freon 32 gazı tüplerini kullanın. Zira bu tüpler onlar için tek kullanımlıktır, bitince atıyorlar, herhangi bir ücret talep etmeyeceklerdir. Böylece tüp maliyetinden ve tehlikesinden de kurtulmuş olacaksınız. Bu kompresörün planını sayın Cem AVCI’ nın sitesinden temin ettim.

 

http://www.angelfire.com/ca6/modelci/hints/compressor/kompresr.htm

 

    Şimdi burada yapımı ile ilgili detaya girmeyeceğim. Her şey yukarıdaki sitede anlatılmıştır. Oradan faydalanabilirsiniz. Ek olarak ben sadece üzerine bir basınç regülatörü ve yağ-su filtresi ekledim. Regülatör ve filtreyi ebay dan getirttim . Zira bu malzemeler Türkiye de  pahalı malzemeler.

    Yukarıda verdiğim bilgileri  modellerini geceleri veya tatil günlerinde  boyamak zorunda olan modelciler için öneririm. Bu cihaz olmadan da model yapılabilir. Eğer yılda bir adet model yapıyorsanız  bu ekipman zaten atölyenizde çok yer kaplayacaktır. Sprey boya, fırça vb gibi seçimleriniz her zaman var.

ŞEMA

Benim canavar

Benim canavar

Filtre ve regülatör takılmış hali


DİĞER MODELCİLERİN AYNI METOTLA YAPTIKLARI KOMPRESÖRLER

Yangın söndürme tüpünden yapılmış bir kömpresör

Benimki gibi piknik tüpünden yapılmış bir kompresör. Siz bunu yapmayın.!!!

İŞTE  Freon 32 gazı tüpü ile yapılmış, Yapılması emniyetli ve şirin bir kompresör.