SU KESİMİ HATTI İŞARETLEME APARATI (SKİA)

 

"Marking the waterline"

 

     Su kesimi hattı ; Geminin su üstünde ve su altında kalan bölümlerinin kesiştiği yer anlamına gelmektedir. İngilizce denizcilik literatüründe "Waterline" yada "Plimsoll line" isimleriyle anılmaktadırlar.

 

    Gemilerin su ile temas eden kısımları zamanla aşınmaya uğramaktadır. Bu yüzey zaman içerisinde yosun tutmakta, ve üzerine çeşitli deniz canlıları yapışarak (salyangoz, midye vb.) ekstra ağırlık yapmaktadırlar. Tüm bunların önüne geçmek için bu yüzeye eskiden katran, günümüzde ise zehirli boya ismiyle tabir edilen boya türevi bir kimyasal uygulanmaktadır.

 

    Yaptığımız modellerde bu hattı işaretlemek biraz dikkat gerektirir. Geminin gövdesi kavisli bir yapıya sahip olduğundan cetvel gibi düz bir alet kullanma imkanımız yoktur. İlk adım olarak yaptığımız modelin baş ve kıç su kesimi hattı yüksekliği tespit edilir. Bu yükseklikler dikkate alınarak modelin, omurgası ve modelin üzerinde bulunduğu düzlem ile 90 derecelik bir açı oluşturmasına azami dikkat edilir. Baş ve kıç su kesimi hattı yüksekliklerin eşit olmadığı durumlarda modelin başına veya kıçına gerekli yükseklikte takoz konularak , su kesimi hattının, modelin üzerinde bulunduğu düzlem ile paralel olması sağlanır. Bu paralel hattın yüksekliği kadar bir takoza ( tercihen 2HB-sınav kalemi) takılır. Bu kalem takoz yardımı ile modelin çevresinde dolaştırılarak su kesimi hattı işaretlenebilir.  Takozun daha rahat hareket etmesini bakımından, modeli üzerine koyduğunuz yüzeyin cam olması tercih edilmelidir.

 

    Bu güne kadar bende kitapların üzerine ve takoz üzerine  kalem yapıştırarak,   modellerimin su kesimi hattını  işaretledim. Bu yöntemlerin sağlıklı ve kolay olmamasından dolayı  SKİA "Su kesimi işaretleme aparatı" ni yaptım.

 

    SKİA 'nın santimetre ve inç uzunluklarını içeren iki taraflı  cetveli bulunmaktadır. Bu cetvel için İKEA alışveriş merkezlerinde ücretsiz dağıtılan kağıt cetvellerden yararlandım. Aparatı yaparken, esnek olmaması bakımından gürgen ağacı kullandım. Kalemi tutan demir parçayı  vitrin camını tutan menteşe parçasından yaptım. Kalem olarak modele dokunur dokunmaz çizmesi bakımından yumuşak uçlu, sınav kalemi diye tabir edilen 2HB  kalemden seçtim. Alt tabla yüksekliğini ve kalemin cetvel göstergesi ile olan mesafeleri hesap ederek cetvelleri yapıştırdın. Böylece çok sevimli bir SKİA sahibi oldum...:)

 

 

 

 


 

DEĞİŞİK TEKNİKLERLE SU KESİMİ HATTININ İŞARETLENMESİ

 

 

 

Fatih KARALAR 18 Kasım 2008