MODEL GEMİ SARIMI (kaplama) MENGENESİ

 

"Ship modeler's planking vise"

 

     Model gemilerin borda  kaplamalarını yaparken  aşağıda şeklini gördüğünüz aparatı yaparsanız kaplamayı çok daha rahat bir şekilde yaparsınız. Aparat modelin yalnız omurgasını tutacağından iki elinizi de   kullanarak sarım işlemini zorlanmadan yapabilirsiniz. Ben tercihen omurgayı keserken, alt taraftan  1-2 cm paylı kesiyorum ve modeli aparata daha sağlam olarak monte edebiliyorum. Sarım işlemi tamamlanmasına müteakip bu çıkıntıları keserek modele formunu veriyorum. Aparatın mafsallı olması modelin kaplanması esnasında modele istediğiniz eğimi vererek rahat bir şekilde çalışma imkanı sunuyor.

    Bu aparatı ben yapmadım. İzmir'den Amatör Gemimodel grubundan arkadaşlar toplu halde yaptırmışlar. Bu gruptan arkadaşlarım olan  Dr. Ataç SÖNMEZ ve Av. Erhan KUNDAK tarafından bana hediye edilmiştir. Kendilerine buradan tekrar çok teşekkür ediyorum. Bir modelci için bundan daha büyük  hediye ne olabilir ki.?

     Göbekli olan modelci arkadaşların bu aparattan yapmasına bence gerek yok. Onlar Allah vergisi olan göbeklerinin üzerine modeli yaslayarak çok daha kaliteli sarım yapabiliyorlar :)

 

 

 

Benim  mengenem


 

 

 

 

Uygulama şekilleri

 


 

 

Hazır olarak satılan model sarım mengene çeşitleri

 

 

 

Fatih KARALAR 15 Aralık 2008