SİEG C2/300 MODEL MİNİ TORNA MAKİNESİ

 

 


Her modelcinin hayali Sieg C2/300 şase mini torna makinesi. Hakkında Yahoo da gruplar kurulan, Esaslı modelcilerin rüyalarını süsleyen dünyaca meşhur Sieg C2 saşe, 180/300 mm--7/12 inç boyutlarında parça işleyebilen modelci tornası.

 

Sieg fabrikasının ürettiği C2 model torna gerçekten çok tutmuş. Dünyada birçok modelcinin tercih ettiği bir model. Bu modelcilere Ukrayna dan gemi modeli duayeni arkadaşım Alex  de dahil. Onunda bir tane Sieg C2 si var. Bende ondan kıskanıp  aldım doğrusu. Gemi modelcisine bu torna bir boy büyük denilebilir. Burada ayırt edilmesi gereken nokta şudur. Eğer sadece aksesuar yapacaksanız Unimat, Emco, Sherline, Toyo, Nano lathe, Taig, Sieg C0 gibi 50 mm ayna taşıyan tornalar tam size göredir. Ama eğer Alex ve benim gibi "Scratch build" yani  kendin yapçı iseniz ve modelin değişik parçalarını yaparken kullandığınız yardımcı aparatlarınızı da kendiniz üretecekseniz o zaman 80 mm ayna taşıyan ve en az 30 cm parça işleyebilen Sieg C2 sizin için vazgeçilmezdir.

Sieg fabrikası bu modelini dünya üzerinde bir çok markaya satıyor. Bu markalar arasında Micromark, Clarke, Buys bee, grizzly, Harbor freight, Homier, Northern toll, Enco, Chester conguest, Cummıns, Rotwerk ve Einhell gibi markaları saymak mümkündür. Hepsinin tüm parçaları aynıdır ve birbirine uyar. Sadece renkleri ve etiketleri farklıdır.

Bu torna kalitesine göre oldukça ekonomiktir. Çok tercih edilmesinin sebebi bu olabilir. Ben ona 460 dolar ödedim. Boyuna göre oldukça güçlü bir tornadır ve otomatik beslemesi vardır. Beraberinde kullanım anahtarları ve dişli takımıyla beraber satılmaktadır. İlave aparatları ayrı olarak satın almanız gerekir. 400 wattlık bir motora sahiptir. Şanzımana bağlı iki kademeli vitesi bulunmaktadır. 1. vites Düşük ama kuvvetli devir 50-1100 rpm/min, hızlı devir ise 120-2500 rpm/min arasında ayar potu sayesinde ayarlanabilmektedir. Bu ayar potansiyometresi ve vites kolu modelciye oldukça zaman kazandırmaktadır. 180 mm kalınlığında 300 mm uzunluğunda tüm parçaları rahatlıkla işleyebilmektedir. Ben yaptığım ilave aparatlarla küreklerimi tek parçada çıkartabiliyorum. Uygun modifikasyonla bu tornayı cnc makinesine çeviren birçok modelci vardır.  Eğer google "Mini lathe" yani "mini torna" yazdığınızda tüm sonuçlar onu işaret edecektir. Mini torna ismiyle bütünleşmiş bir modeldir.

Şimdi gelelim bu tornanın olumsuz yanlarına. Tornamız Çin malıdır "gerçi şimdilerde hangi ürün Çin malı değil ki ?". Dış boya kalitesi çok çok düşüktür. Radyal kızak tekeri, üst kızak tekeri, pinol tekerlerlerinde 1/12 oranında boşluk vardır. En önemlisi fener mili şanzımanının içerisindeki dişli takımı sert plastikten yapılmıştır. Ben bunu sessiz çalışması için yapıldığını değerlendiriyorum ve yerinde buluyorum. Ama benim gibi satın aldığı makineden çok şey bekleyenler için yeterli olmuyor. Bu dişli takımı ikinci çalışmamda paramparça olmuştu. Pinol tekeri ve boyuna ilerletme tekerleri plastikten imal edilmişlerdir. Aşırı zorlamalarda göbekleri deforme olmaktadır. Ben tüm bu olumsuzlukları yaptığım modifikasyonlarla giderebildim. Ama dedim ya bu tornayı dünya kullanıyor diye. Bu insanlar bu torna için yahoda  gruplar oluşturmuşlar, değişik internet siteleri kurmuşlar ve buralarda torna üzerlerinde yaptıkları modifikasyonları diğer modelcilere referans olması bakımından yayınlamışlar. Bende bu zincirin bir halkası olmak istediğimden bu sayfayı hazırladım ve siz şimdi bu bilgileri okuyorsunuz. Aşağıdaki linkte bu torna ile ilgili en güzel modifikasyon linkini veriyorum aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Modifications/modifications.htm

Bende bu tornaya ekstradan ortalama 100 dolar  masraf ederek çeşitli modifikasyonlar yaptım. Çinli kardeşlerimizin kaçırdıkları işçiliği siz ortaya koyunca sonuç  harika oluyor. Yaptığım modifikasyonları aşağıya sıraladım.

1- Fener mili şanzımanı dişlileri dağılınca bende inat ettim Amerikandan Littlemachineshop sitesinden çelik dişli takımı getirtip taktım. Eskisine göre biraz daha fazla sesli çalışıyor ama olsun performansı müthiş oldu.

2- Bu dişli takımını değiştirirken Fener miline bağı rulmanları sağlam olmalarına rağmen Çin malı oldukları için İtalyan malı SKF marka kaliteli rulmanlarla değiştirdim. Neme lazım iki gün sonra işin ortasında çarrr diye rulman dağıtır.

3- Elektrik motorunun rulmanlarını da SKF marka rulmanla değiştirdim.

4- Radyal kızak tekeri, üst kızak tekeri ve pinol tekerine Çinli kardeşim 2 liradan kaçarak rulman koymamış. Bu sebepten dolayı hafif tur boşluğu ve hassasiyet kaybı vardı. Ben bu tekerlere ekstradan rulman takarak mükemmel hassasiyete ulaştım ve mevcut boşluklardan kurtuldum. Ayrıca bu tekerlerin tutamaklarını da alüminyumdan zevkime göre tekrardan yaptım. Tüm bu işlemlerde bu torna makinesini kullandım.

5- Kılavuz milinin sonunda hassa ilerletme kolu yoktu. Çinli kardeşim boyuna ilerletme el tekeri koymuş ama tekere dokununca spot arabası uçuşa geçiyordu. Benim gibi hassa işlerde çalışacak bir modelci için hassas ilerletme tekeri şarttı. Kılavuz milinin sonuna alüminyumdan yaparak taktım ve  hassas ilerletme tekerinin rahatlığına kavuştum.

6- Tornada elektrik ile ilgili herhangi bir ışıklı ikaz yoktu. Tornanın elektrik panosuna girerek iki uç çıkardım. Bu uçlara birer adet 220 volt yeşil - kırmızı ikaz lambası taktım. Birisi fişi prize takınca hemen yanıyor. İkincisi emergency düğmesine basıldığında torna çalıştırılmaya hazır olduğunda yanıyor. Neme lazım emniyeti elden bırakmamak lazım.

7-  Tüm bu işlemlerden sonra tornama tüm modelcilik boyama tecrübemi kullanarak "kırmızı olsun benim olsun diyerek" temiz bir kırmızı boya attım. Eski koyu mavi boyayı kazıdım, astar attım, boya attım.

8-   5 Amper değerindeki elektrik sigortası, elektrik panosunun içerisindeydi. Sigorta attığında panoyu açıp sigortayı değiştirmek gerekiyordu. Ben bir sigorta yuvası aldım ve bunu tornanın ön yüzündeki elektrik panosuna montajladım. Böylece sigorta attığında panoyu açmadan rahatlıkla sigortayı değiştire bilme kolaylığına kavuştum. 5 amperlik sigorta tornanın aşırı zorlamasında atmıyordu. Bu sebepten dolayı şanzıman dişlilerini dağıtmış olabilirdim. Ben bu 5 amperlik cam sigortayı 3 amper değerine düşürdüm. Şimdi tornam çok aşırı zorlandığında bu sigorta atıyor ve tornanın mekanik aksamına hiç bir zarar vermeden kendiliğinden durabiliyor.

9-   Bir iki vida değişikliği, araba kızak kamalarının tesviyesi, yağlama ve hassas bir ayardan sonra aşağıdaki mükemmel sonuca ulaştım.

 

 

Tüm bu modifikasyon işlemlerinden sonra yaptığım testlerde 1 mm kalınlığındaki pirinç telin göbeğine 0,6 mm matkap ucunu tam merkezden geçirebilmeyi başardım. Her türlü masrafa ve emeğe değdi doğrusu.

 

Uzun lafın kısası ben bu tornayı seviyorum. Yedek parça sıkıntısı kesinlikle yok. En küçük vidası dahil temin etmek en fazla bir haftanızı alıyor. Ayarlarına alıştığınız zaman çok çok hassas işleri rahatlıkla imal edebilirsiniz. Adına kurulan gruplar sayesinde yapılabilecek ilave modifikasyonlardan ve ilave ek aparatlardan haberiniz oluyor. Bu aparatların çizimlerine bile ulaşabiliyorsunuz ve yapımları detaylı olarak anlatılıyor. Workshop practice serisi bu tornaya özel bir kitap bastı. Daha elime geçiremedim ama yakında halledeceğim. Bana toplam masrafı 550 dolar, ama bunca modifikasyondan sonra bu kalitedeki bir tornayı emin olun 1100 dolardan aşağıya alamazsınız.

 

Tornayla ilgili çektiğim video. Size bir fikir verecektir

 

Littlemachineshop sitesinde her türlü yedek parça ve ilave aparatları bulabilirsiniz. Benim siparişlerim 7 günde gelmişti. Aşağıda ilgili yahoo grupların ve ilgili diğer sitelerin linkleri verilmiştir.

 

Sieg c2 için yazılmış olan, Otomatik besleme  için değiştirilmesi gereken dişlileri hesaplayan programı buradan indirebilirsiniz.

 

http://www.mini-lathe.com/

http://groups.yahoo.com/group/7x12minilathe/

http://groups.yahoo.com/group/7x10minilathe/

http://groups.yahoo.com/group/mlathemods/

http://www.minilathe.de/

http://www.varmintal.com/alath.htm#Mini_Lathe

http://www.ddenker.com/Machineshop3.htm#L1