Kitaplarım bana yetecek kadar büyük bir krallıktır...

                                                                                  SHAKESPEARE


  

NİÇİN ARŞİVLİYORUM.?

 

            Kendisi yapan ( Scratch build ) modelci, planı ve kendisi ile baş başadır. O yüzden takıldığında soru sorabileceği kitapları ve dokümanları olmak zorundadır. Onların varlığı ona huzur verir. Çok zorda kaldığında elindeki endazeden yola çıkarak, aynı dönem ve aynı cins gemilerin karakteristiklerini tespit edip modeli şekillendirir. Bu sebeptendir ki Scratch build modelcisi içerisinde gemi kelimesi geçen her kitabı arşivine koyar. Sadece endazeden bile oluşsa eline geçen her planı indeksler.

        Gemi modelciliği beyin sporları içerisinde en çok karar üretmek zorunda olan spor dalıdır. Bir gemi modelcisi sonuca ulaşmak için yüzlerce karar üretebilir . Bu kararların alımında  kitaplar ona geçmişten ışık tutarlar.

 
 

Bu arşivin oluşmasında bana yardıcı olan ve karşılıklı paylaşımlarını esirgemeyen İspanyadaki, İtalya'daki, Portekiz'deki, Brezilyadaki ve Türkiye'deki tüm modelci dostlarıma teşekkür ederim.

Fatih KARALAR

ARŞİV HAKKINDA BİLGİLENDİRME

     Arşivde bulunan kitaplar konularına göre indekslenmiştir.Bu konuların açılımları aşağıdadır.

 

Gemi modelciliği teknik kitapları :  Bu kitaplar çeşitli gemi modellemesi tekniklerini göstermektedirler. Bunlar plandan çalışma, kitten model yapımı, tersane tipi model yapımı, şişe içi model yapımı, aksesuarlar  vb. daha bir çok konu içerirler.

Özel gemi kitapları : Özel gemi kitapları sadece bir gemi hakkında yazılan kitaplardır. Bahsettiği gemi ile ilgili yaşantıyı, tarihsel süreci, detayları ve planları hakkında ayrıntılı bilgi veren kitaplardır.

Gemi modelciliğinde faydalı kitaplar : Gemi modelciliğine  faydası olan  kitaplardır. Bunlar çeşitli dönemlerdeki deniz savaşları kitaplarından, gemicilerin yaşantılarından, yapılan arkeolojik kazı kitaplarından, denizcilik terimlerinden, gemi planı koleksiyonlarından, deniz adamı kitaplarından oluşmaktadır. Bu kitapların tümü gemi modellemesini destekleyen  bilgi hazinesi kitaplardır.

Gerçek tekne yapımı kitapları : Tekne ve gemilerin gerçekte nasıl yapıldığı ile ilgili kitaplardır. Gerçek ahşap gemi, tekne yapım tekniklerinden bahseden, bu teknikleri resim ve çizimlerle destekleyen teknik kitaplardır. Sonuçta yapılan model  gerçeğine  ne kadar yakın olursa o derecede etkileyici ve başarılı olur.

Halat ve arma donanımı kitapları : Gemilerin üzerlerinde bulunan halat çeşitlerini, halat düğüm ve bağlarını, modelcilikte ve gerçekte halat imalini, gemiler üzerinde bulunan arma ve yelken donanımlarını tüm detaylarıyla inceleyen mükemmel teknik kitaplardır.

Ahşap işçiliği kitapları : Gemi modellemesi yaparken kullandığımız ahşabı işlemede yardımcı olan teknik kitaplardır.Bu kitaplar içerisinde ağaç çeşitleri, çıta kesimi, ahşap oymacılığı, ahşap tornacılığı, ahşabı renklendirme,ahşap işçiliğinde kullanılan aletler vb. konulu kitaplar bulunmaktadır.

Metal işçiliği kitapları : Gemi modellemesi yaparken kullandığımız metal ve benzeri materyallerin işlenmesinde yardımcı olan teknik kitaplardır. Bu kitaplar içerisinde modelciler için metal tornası kullanımı, modelciler için freze kullanımı, elektroliz-galvano kaplama, lehimleme, kaynaklama, asit indirme, vb konulu kitaplar bulunmaktadır.

Denizaltı kitapları : Tarihsel süreçte yaşamış çeşitli denizaltı tiplerinden detaylı bir şekilde bahseden kitaplardır.

Savaş gemisi kitapları : Tarihsel süreçte yaşamış çeşitli savaş gemisi tiplerinden detaylı bir şekilde bahseden kitaplardır.

Diğer modelcilik kitapları : Bu kitaplar çeşitli modelcilik dalları hakkında yazılmış kitaplardır. Bunlar plastik uçak, gemi, araç modelciliği, tren modelciliği, airbrush teknikleri gibi çeşitli konulardan oluşmaktadır.

Osmanlı gemileri kitapları :  İşte..! arşivimdeki favori kitaplarım. Osmanlı dönemindeki savaşlardan , dönem gemilerinden, kadırgalardan, baştardalardan, Minyatürlerden, değişik profesörlerin araştırma kitaplardan, oluşur. Benim için paha biçilmez eserlerdir. Bu bölümle ilgili tüm kitaplarımı listeleyemedim. Bunun için üzgünüm. Bir sonraki güncellemeye kaldı artık.

Dergiler : Gemi modelciliği ile ilgili  çeşitli dergileri içerir.

Kataloglar : Gemi modelciliği ile ilgili  çeşitli katalogları içerir.

 

 

 

 

ARŞİVE SON EKLENEN KİTAPLAR


 

 

The ships of Christopher COLUMBUS


 

 

"The art of rigging"


 

The arming and fitting of english ships of war 1600-1815


 

 

"The ship model builder's assistant" Teşekkürler İtalyan dostum  Pietro