HAKKIMIZDA

 

Web Sitemizde Osmanlı imparatorluğu zamanında kullanılmış kürekli, yelkenli gemilerin Modelleri (maketleri) yapılmakta ve sergilenmektedir.

 

Geçmişte yaşamış ama günümüzde izlerine bile rastlayamadığımız bu deniz vasıtalarının yaşantıları bir bütün olarak izleyiciye sunulmaktadır. Yapılan ve yapılacak modellerin özellikle bilimsel olması ön planda tutulmakta ve her model için kapsamlı bir ön çalışma (araştırma) yapılmaktadır. 

 

Modellemelerini yaptığımız bu  deniz vasıtaları unutulmuş ve hatta unutulmanın da ötesine geçmiş kaybolmuş sanat eserleridir. Biz bu sanat eserlerini tarihin karanlıklarından çıkartarak görsel olarak izleyiciyle buluşturmaktayız.

 

Hedefimiz ; bir zamanlar Akdeniz'de hüküm sürmüş Osmanlı imparatorluğunun kullandığı deniz vasıtalarını gün ışığına çıkarmak, onları dünyaya tanıtmak ve tamamıyla Osmanlı yelkenli ve kürekli gemilerinden oluşan, iki çifte kayıktan, 36 çifte baştardaya kadar  uzanan bir koleksiyon hazırlamaktır.

 

Yukarıda bahsettiğimiz hedefler doğrusunda her türlü yardım ve işbirliğine açık olduğumuzu belirterek saygılarımızı sunarız.

 

" Biz bir hayal kurduk.......

Kimse tanımıyordu onları... bizse canlansın istedik... Gerçeğe dönüşsün diye modellerini olsun yapalım istedik... Üretmekle kalmayıp öykülerinin peşine düştük... Geçmişlerini belgeseliyle anlatabilmek için..."

 

Fatih KARALAR